Карпатські чани
Різновиди банних чанів. Чани у Карпатах.
Всі ми полюбляємо лазню, з віниками і жарким паром. Інші варіанти парних і водних процедур також корисні. Вони розслаблюють м’язи, дають відпочинок втомленому тілу. Вода, пар і жар зміцнюють здоров’я. В наші часи набирає популярність банний чан, який прийшов до нас з Японії. Він вписався в наші традиції і клімат.
У дохристиянській Європі були дерев’яні бочки для купання. У них наливали гарячу воду, підігріту в невеликих котлах. Зробити місткий чавунний чан при примітивній металургії було важко. Банні бочки відомі з давніх часів. Але підготувати таку баню було клопітно. Для знатних людей великий купальний чан з дерев’яних дощечок наповнювали водою слуги. Поблизу природних гарячих джерел видовбували чан з каменю. В Альпах досі можна знайти чан для купання у вигляді поглиблення в скелі.
Чан з підігрівом зацікавив медиків в середині XIX . Заводи виплавляли чавун і сталь. Бочка для миття була більше не потрібна. Будь-який бажаючий міг купити ванну або чавунний чан для водних процедур. Банні бочки вийшли з ужитку.
З’явилася мода на курортне лікування. “На води” їздили не тільки аристократи. Навколо цілющих джерел з’являлися готелі для середнього класу. Лікувальна ванна з підігрівом стала популярною спа-процедурою.
Туристи дізналися, що таке чан з цілющою водою, в карпатському селі Лумшори. Там є унікальне радонове джерело. Для охочих зцілитися гріли чавунний банний чан з водою із джерела. Зазвичай ставили баню на березі.
Чан з чавуну гріється знизу. Через те, що в ньому великий обсяг води, стінки не розжарюються. Вони залишаються теплими. До них можна притулятися під час процедури. У купіль на дно кладуть плоскі валуни і роблять дерев’яний настил.
Банні чани стояли під навісами або просто неба, на березі гірської річки. Подекуди стоїть чан для купання, і недалеко – чан для холодної води.
Факт. Вважається, що лазня з чаном на вулиці прийшла з регіону Карпат. В Японії банний чан на дровах зазвичай стоїть у приміщенні і його тепло обігріває будинок.
Вулична купіль в засніженому дворі або з видом на гори Карпат виглядає дуже ефектно і обіцяє екстремальні відчуття. Сама процедура бадьорить чергуванням холодного повітря і зануренням в гарячу воду.
У Лумшорах треба спочатку спуститися в нагрітий чавунний чан, потім зануритися в холодну воду. Знамениті Карпатські чани зазвичай стоять на міцній основі з каменів. Вогонь розводять знизу. Використовують букові поліна. Камені, як піч, зберігають жар дров.
Іноді збирається компанія, що б попаритися в чані. Збоку картина нагадує веселих грішників в котлі. Уява малює казан на ніжках і багаття під ним.
Секрет омолодження.
Якщо поруч немає джерела з мінеральною водою, в молодильний чан додають ароматичні солі і сухі трави. Після процедур в трав’яному настої шкіра виглядає свіжо і молодо.
Оригінально виглядає чавунний чан, підвішений на опори на ланцюгах. Під котлом розводять багаття, вода над багаттям прогрівається досить для купання 3-4 чоловік.
Розігрів води від печі відбувається швидше. Чавунний чан на 1200 – 1500 літрів для вулиці нагрівається за 2-3 години. Щоб нагріти чан на багатті, буде потрібно більше часу. Все буде залежати від вітру і температури повітря. Чан в закритому від вітру приміщенні прогрівається швидше.
Чавунний чан гріють піччю, встановленою під днищем. Інший популярний варіант-зовнішня піч. Усередині її металевого корпусу встановлений теплообмінник. У нього по трубах або по шлангах надходить вода. Стаціонарний або підвісний чан нагрівається за рахунок циркуляції. Рух води в теплообміннику починається при нагріванні. За порівняння з чаном на багатті в печі зручніше регулювати температуру.
Сибірська купіль з кедра корисна для здоров’я. У гарячій воді деревина виділяє смоли та інші корисні речовини. Купіль з пічкою і внутрішньою обшивкою з кедра ставлять в санаторіях. Її пропонують в комплексі оздоровчих процедур. Вона користується великим попитом, ніж ванна з підігрівом.
Банний чан на дровах встановлюють поруч з парною. Його заповнюють трав’яними настоями. Поруч ставлять чан для холодної води. У воді з травами приємно розслабитися після парної.
Популярний варіант встановлення – чан з чавуну з дерев’яною обшивкою на відкритій веранді. Купіль на свіжому повітрі приємно охолодить після парної. Якщо лазня стоїть на березі, води в річці або озері завжди достатньо. Весь комплекс процедур доповнює купання і плавання. Взимку активні туристи навіть занурюються в ополонку.
Чан чавунний або сталевий?
Великий чан з чавуну не можна виготовити в кустарній майстерні. Свої послуги пропонують металургійні заводи. Вартість лиття вище, ніж зварювання зі сталевих листів. Сталевий чан у виготовленні простіше.
Чан чавунний важить від півтори до двох з половиною тон. Цю вагу треба врахувати, якщо планується встановити підвісний чан. Щоб поставити на місце чан з чавуну діаметром 2,5 метрів ( на 10 осіб), буде необхідний підіймальний кран.
Чавунний банний чан на дровах прогрівається довше, ніж сталевий. Але він краще тримає тепло. Потрібно менше палива на одну процедуру.
Чан з чавуну – серйозне вкладення.
Чан з чавуну повинен бути зачищений від задирок і окалини. Його не фарбують, так як чавун не схильний до корозії. Але він вимагає дбайливого поводження:
- При транспортуванні чавунний чан може впасти і розколотися.
- У гарячий чан з чавуну не можна наливати холодну воду. З’являться тріщини.
- Нагрівати чавунний чан можна, тільки якщо він заповнений водою на третину.
Чан з чавуну завжди круглої симетричної форми. Це пов’язано з технологією лиття. Для підключення до теплообмінника печі в ньому роблять отвори. Якщо вуличний чан чавунний, під ним повинні бути надійні опори. Іноді його обкладають цеглою для збереження тепла. Правильно встановлений чан, чавунний або сталевий, прослужить не одне покоління.
Щоб в чані з чавуну було комфортно паритися, уздовж бортів роблять лавки, на дні – дерев’яний настил. Вибір деревини залежить від регіону. У Карпатах використовують бук, дуб, ялівець. У Сибіру- кедр і модрину. Пластиковий декор не використовують. Чавунний чан нагріває пластик, від чого він псується.
Сауну та Карпатські чани пропонує вам новий готельний комплекс на Драгобраті Gremi Hotel – це повний релакс та оновлення з неймовірним краєвидом на казковий Драгобрат.